Każdy na pewno słyszał o hemoroidach. Jednak nie każdy wie, co kryje się pod tym dziwnie brzmiącym słowem. Wiele osób uważa je za temat tabu, pomimo tego że są schorzeniem takim jak każde inne. W końcu to nie wina chorego, że musi się z nimi zmagać. Czym są hemoroidy? Skąd się biorą?

Kiedy powstają hemoroidy?


Hemoroidy nazywane są też żylakami odbytu. Powstają w czasie, gdy w tamtym rejonie ciała wzrasta ciśnienie, a żyłki zaczynają się nadwyrężać. Ostatecznie mogą nawet pękać, co powoduje krwawienie. Sytuacja taka może mieć miejsce przy wyjątkowo uciążliwych i długotrwałych zaparciach. Zdarza się też, że pojawiają się w czasie porodu. Są one skutkiem intensywnego parcia podczas drugiej fazy porodu.

Jak sobie z nimi radzić?


Oczywiście, na hemoroidy są specjalne lekarstwa. Najbardziej popularne z nich to maści i tabletki na hemoroidy. Ich zadaniem jest wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. Oznacza to, że żylaki zmniejszają się i stają się mniej bolesne. Drugą ważną zaletą stosowania tabletek na hemoroidy jest też zapobieganie ich powstawania w przyszłości. Wzmocnione ściany naczyń mają mniejszą skłonność do pękania. Ważne jest też zadbanie o odpowiednią higienę okolic odbytu. Ważne jest, by nie zanieczyścić naczyń, które pękły. Dla wygody można też korzystać ze specjalnych kółek, które umożliwiają wygodne siadanie pomimo hemoroidów. Dzięki temu, można siedzieć bez bólu. Jednak podstawą leczenia są tabletki na hemoroidy.