Na terenie Polski występuje sporo ziół i roślin leczniczych. Wykorzystuje się ich kwiaty, liście i wyciągi z korzeni do sporządzania preparatów, nalewek, maści czy naparów leczniczych. Wśród nich znajduje się arnika, na którą warto zwrócić uwagę.

Jest to roślina, zioło wykazujące cenne właściwości lecznicze. Szczególnie dobroczynne działanie przejawiają koszyczki kwiatów. Na pojedynczej roślinie znajduje się kilkanaście kwiatów. To całkiem spora ilość.

Arnika Lekinatury występuje w Europie, na terenach podgórskich i górskich. W Polsce ziele to występuje najliczniej w Sudetach i Pojezierzu Mazurskim, także w Górach Świętokrzyskich czy Bieszczadach.

 

Kiedyś roślina ta była uznawana za magiczną. Dziś w ziołolecznictwie jest cenna ze względu na działanie bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Często stosuje się ją:

– w formie płukanek, aby łagodzić stany zapalne dziąseł i choroby jamy ustnej,

– w celu wspomagania prawidłowego funkcjonowania układu krążenia,

– ponieważ pomaga także na kruche naczynia krwionośne oraz likwiduje siniak i obrzęk,

– podczas skręcenia, zwichnięcia czy stłuczenia kończyn,

– ponieważ przyspiesza gojenie się ran, wpływając pozytywnie na na proces regeneracji tkanek.

 

W dzisiejszych czasach uważa się, że stosowanie ziół to połączenie wieloletniej tradycji babć i prababć z nowoczesną wiedzą oraz technologią. Jest to całkiem dobre dla wielu pacjentów borykających się z różnymi chorobami.