Za surowiec zielarski uważane są ziarna owsa, a także otrzymywana z niego słoma. Ziele owsa posiada szereg prozdrowotnych zastosowań, a przy tym samo w sobie bogate jest w wiele wartościowych składników odżywczych, które powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie. Aby móc czerpać z jego naturalnych właściwości można przygotować specjalny napar, można też przemywać nim cerę, a nawet dodać go do kąpieli.

Dwa argumenty za stosowaniem ziela owsa

Pierwszym argumentem jest odpowiednia troska o nasz układ nerwowy. Okazuje się, że ziele owsa doskonale wspiera jego pracę, a nawet może być pomocne w przypadku leczenia depresji. Dlatego też napar wykonany z tej rośliny na pewno okaże się dla nas nieocenionym wsparciem w różnego rodzaju stresujących sytuacjach, albo też wtedy, kiedy ciężko jest nam przejść przez różnego rodzaju problemy życiowe. Działa na organizm wyciszająco i odprężająco, a dodatkowo pomaga zwalczyć problemy z zasypianiem zapewniając optymalną dawkę wypoczynku nocą.

 

Drugim ważnym argumentem jest stosowanie ziela owsa na różnego rodzaju problemy skórne. Przemywając twarz naparem z tej rośliny możemy skutecznie walczyć z trądzikiem oraz z innymi niedoskonałościami. Ziele owsa ma właściwości oczyszczające, będzie więc też idealne dla cery z łojotokiem. Jeśli chodzi o wpływ na skórę całego ciała to pomaga ono usuwać obrzęki oraz siniaki, a kąpiel z dodatkiem ziela owsa pomoże zwalczać reumatyzm.