Kubek gorącej herbaty, ciepły koc i wieczór spędzony w domu może pomoże zwalczyć chandrę. Depresja również często traktowana jest jako niegroźne obniżenie nastroju. Jest to bardzo niebezpieczne. Depresja jest chorobą, której nie wyleczymy w domu. Kiedy należy szukać specjalistycznej pomocy?

Objawy depresji


Depresja jest chorobą, która należy leczyć. Niestety nadal często jest tematem tabu, a chore osoby słyszą, że wystarczy „chcieć”, by poradzić sobie z depresją.

Depresja to przedłużający się stan obniżonego nastroju – tak można określić tę chorobę w najprostszy sposób. Osoby chore mają obniżone poczucie wartości, borykają się z poczuciem winy. Bardzo często mają problemy ze snem. Czasami nie mogą spać, innym razem najchętniej przespałyby cały dzień.

Bardzo charakterystycznym objawem depresji jest płaczliwość. Chore osoby nie mają siły, by zająć się czymkolwiek, nawet zajęcia, które kiedyś były pasją, dziś nie sprawiają żadnej radości.

Przyczyny depresji


Depresja nadal jest chorobą bardzo tajemniczą. Nie wszystkie jej przyczyny zostały poznane. Przebieg choroby również jest bardzo zróżnicowany.

Depresja bardzo często jest skutkiem bolesnych przeżyć. Utrata kogoś bliskiego, wypadek, trauma seksualna czy trudne doświadczenia z dzieciństwa mogą być przyczyną choroby. Obecność chorób przewlekłych również może być powodem depresji.

Z nieznanych przyczyn jedne osoby zapadają na depresję. Inne, w tej samej sytuacji, pozostają zdrowe. Część naukowców uważa, że budowa mózgu również jest odpowiedzialna za chorobę.