Owsica to jedna z najpopularniejszych chorób pasożytniczych, która występuje u dzieci i dorosłych. Wywoływana jest ona przez nicienie, które znane są jako owsiki. Przyczyną tej choroby jest niedostateczne dbanie o higienę. Szczególnie dotyczy to dzieci, które mają kontakt z brudnymi rzeczami na placu zabaw, w piaskownicy, szkole i przedszkolu. Ale na szczęście istnieje skuteczny lek – Pyrantelum tabletki.

Tabletki Pyrantelum – jak stosować, aby pozbyć się owsików?


Pyrantelum występuje w dawce 250 mg. Jest to lek przeciwpasożytniczy, który mogą stosować dzieci od 6 roku życia oraz dorośli.
Lek działa na mięśnie pasożytów. Unieruchamia je, a następnie zostają one usunięte z jelit na skutek ruchów perystaltycznych jelit. Dodatkową zaletą Pyrantelum jest to, iż nie podrażnia on jelit. Lek należy przyjmować oczywiście zgodnie z instrukcją na ulotce. Dawka zależna jest od masy ciała. Kuracja polega na jednorazowej dawce, która powinna być powtórzona po dwóch do trzech tygodni. W jakim celu powtarza się kurację? Chodzi o to, że Pyrantelum tabletki działają na dojrzałe owsiki oraz te, które są we wczesnym stadium rozwoju. Larwy nie są usuwane, dlatego konieczne jest powtórzenie kuracji po wspomnianym okresie.

Przeciwwskazania do stosowania Pyrantelum


Lek należy przyjmować po uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, aby nie wywołać interakcji z innymi przyjmowanymi lekami. Nie wolno go stosować z piperazyną. Kobiety w ciąży i karmiące piersią także nie powinny stosować tego leku.